MiniParmak

KISA MASALLAR


masal maymun kıral

YARAMAZ KEÇİLER

Alay Etmemek

Uzun yıllar önce bir köyde çobanlık yapan bir çocuk yaşarmış, Çocuk her sabah baktığı dört tane keçiyi alarak, yemyeşil kırlara gidermis. Akşam olup güneş batmaya başlayınca keçilerine:
—Haydi güzel keçilerim, hava birazdan kararacak, evimize gidelim, dermiş. Böylece çocuk ve keçiler eve dönerlermiş. Yine böyle bir akşam, çocuk eve dönebilmek için keçilerini çağırmış.
Ama keçiler çocuğun yanına gelmek yerine, koşarak çitlerin arkasındaki mısır tarlasına gitmişler. Zavall küçük çoban, ne yaptı ne ettiyse keçilerini geri getirememiş. Başlamış ağlamaya...
Oradan geçen bir tavşan, çocuğun ağladığını görünce hemen yanına gelerek ne olduğunu sormuş. Çocuk olanları anlatmış. Bunun üzerine tavşan:
—Üzüntün bunun için mi? Ağlama küçük çoban, ben sana keçilerini getiririm, demiş. Zıplayarak çitin arkasına geçmiş. Fakat ne yaptıysa keçileri kımıldatamamış. Tavşan da gelip çocuğun yanına oturmuş ve beraber ağlamaya başlamışlar. Biraz sonra yanlarına bir ördek, arkasından bir tavuk ve arkasından da kocaman bir at gelmiş. Ama hiçbiri keçileri geri getirememiş. Hepsi oturup ağlamaya başlamışlar. Sesi duyan bir arı vızıldayarak yanlarına gelmiş ve ne olduğunu sormuş. Çocuk tüm hikâyeyi bu kez minik arıya anlatmış. Arı:
—Ben getiririm keçilerini, sen üzülme, demiş.
Bu sözler üzerine hayvanların hepsi gülmeye başlamışlar ve:
—Bizim yapamadığımızı sen küçücük hâlinle mi yapacaksın? diye onunla alay etmişler.
Arı onların dediklerine hiç aldırış etmemiş. Doğruca keçilerin yanına gidip bir tanesinin kulağına konmuş. Keçiler arı onları sokacak diye o kadar korkmuşlar ki hemen çitleri atlayıp evin yolunu tutmuşlar. Arı bütün keçileri böylece eve gönderdikten sonra çocuğun yanına gelmiş.Küçük çoban arıya teşekkür etmiş ve mutlulukla eve dönmüş.
Böylece kimseyi küçuk görüp alay etmemeleri gerektiğini öğrenmişler.


Bunlarda ilginizi çekebilir

masal maymun kıral
KARTALIN VEFASI
masal maymun kıral
SALYANGOZ VE KELEBEK
masal maymun kıral
KISKANÇ KEÇİ
masal maymun kıral
LEZZETLİ YEMEK