MiniParmak

KISA MASALLAR


masal maymun kıral

MAYMUN KRAL

Doğru Seçim

Yıllar önce bir gün ,ormandaki hayvanlar,kendilerine bir kral seçmeye karar vermişler. Yıllardır sakladıkları krallık tacını çıkarmışlar.Hangi hayvanın kral olması gerektiği hakkında tartışmaya başlamışlar.
İçinden nir kuş:
—Taç kimin kafasına uyarsa ,o kral olsun ,demiş.
Değer hayvanlar da bu trklifi kabul etmişler.Böylece hayvanlar tek tek tacı denemeye başlamışlar.Sıra maymuna geldiği zaman , maymun tacı eline almış,çevirmiş.Başına koymuş.Taç , tam da maymunnun başına göreymiş.Değer hayvanlar da tacın maymuna çok yakıştığını düşünmüşler.Ama tllki ,maymunun krallığa layık olmadığını düşünüyormuş.Bunu diğer hayvanlara da kanıtlamak için bir plan yapmış.Maymuna:
—Sayın kralım.Madem artık ormanlar sizden sorulacak,ornandaki hazineyi suze bildirmek benim görevim,demiş.Hazine lafını duyan maymun ,krallığı ve hayvanların sorunlarını unutmuş.Tilki daha sözünü bitirmeden hazineyi aramaya gitmiş.Ormandakiler,maymunun geçici hevesli bir hayvan olduğunu anlamışlar.
Bu olaydan sonra hepsi,tacı,kafasına uyana değil,gerçekten kral olabilecek kadar akkıllı olana vermeleri gerektiğini öğrenmişler.


Bunlarda ilginizi çekebilir

masal YARAMAZ KEÇİLER
YARAMAZ KEÇİLER
masal maymun kıral
KARTALIN VEFASI
masal salyangoz ve kelebek
SALYANGOZ VE KELEBEK
masal salyangoz ve kelebek
KISKANÇ KEÇİ