MiniParmak

KISA MASALLAR


KRALÇİENİN ÖRGÜSÜ

Çalışkan Olmak
masal bambu

Vaktiyle bir ülkede yaşayan bir kraliçe varmış. Kraliçe günün belli saatlerinde harıl harıl örgü örermiş. Saraydakiler bir kraliçenin örgü örmesine bir türlü akıl sır erdiremezlermiş.
Bir gün ülkede fakirlik baş göstermiş. İnsanlar, fakirlikten kurtulmak için kraliçeden borç para almaya karar vermişler. Aralarından üç kişi ülkenin bilge kişisini de alarak saraya gitmişler. Saraya geldiklerinde kraliçeyi yine örgü örüyorken görmüşler. Kendi aralarında:
-kraliçe kendi kazağını kendisi örüyor; belli ki çok cimri… Biz en iyisi yardım istemekten vazgeçelim, diye konuşmuşlar. Tam dönüp gitmek üzereyken kraliçe onları görmüş ve yanına çağırtmış. Sorunlarının ne olduğunu sormuş. Bile kişi kraliçenin yanına gelerek halkın fakir düştüğünü ve yardım istediklerini anlatmış. Kraliçe:
-Elbette size yardım ederim. Halkımı mutlu etmek benim görevim, demiş. Bilge, söz alarak:
-kraliçem, sizi örgü örerken gördüğümüzde aslında çok cimri birsi olarak düşünmüştük. Fakat gördüğümüz kadar ile öyle değilsiniz. Neden örgü örüyorsunuz? diye sormuş. Kraliçe de:
-Benim örgü ördüğümü gören herkes çok şaşırıyor. Fakat herkesin bir el becerisi olmalı. Eğer yoksul düşersek işimize yarar. Ayrıca, örgü örmem halkımın geçimini nasıl sağladığını anlamama yardımcı oluyor, diye cevap vermiş.
Bu sözler üzerine, gelenler düşündüklerinden dolayı çok utanmışlar. Böyle bir kraliçeleri olduğu için bir kez daha şükretmişler.


Bunlarda ilginizi çekebilir

masal maymun kıral
MAYMUN KRAL
masal YARAMAZ KEÇİLER
YARAMAZ KEÇİLER
masal maymun kıral
KARTALIN VEFASI
masal KÜÇÜK KAPLANLAR
BAMBU