MiniParmak

Makas Kesme Ve Çizgi Çalışmaları

Bu sayfada çocuklarımızın hem kesme hem de çizgi çalışması olarak yapabileceğiniz kesme ve çizgi çalışmaları yer almaktadır. Bu çalışmalar yazı yazmaya yeni başlayan çocukların parmak kaslarının gelişimine yardımcı olmaktadır. Bu etkinlikler sayesinde çocuklar eğlenerek yazıya hazırlık yapıyorlar.

Makasla kesmeyi öğrenmek çocuklar için hem heyecan verici hem de çocuklara çeşitli faydaları var.1.İnce Motor Gücü

Kesimin açık ve kapalı hareketi, çocukların ellerindeki küçük kasları geliştirmelerini sağlar. Bu kaslar, çocuğunuzun kalem tutmasını ve diş fırçalama, mutfak eşyaları ile yemek yeme ve giyinme gibi günlük bağımsız görevleri yerine getirmesini sağlayacak kaslarla aynı oldukları için önemli bir amaca hizmet eder.

2.El-göz kordinasyonu

Kesme işi, çocukların ellerini ve gözlerini birlikte kullanmalarını gerektirir. El-göz koordinasyonunu geliştirmek sadece topları yakalamak/fırlatmak, kaşıkla yemek yemek ve ceketin fermuarını çekmek için önemli değil, araştırmacılar son zamanlarda el-göz koordinasyonu, öğrenme yetenekleri ve sosyal iletişim becerileri arasında güçlü bir ilişki keşfettiler.

3.İkili Koordinasyon

İkili koordinasyon, çocukların vücutlarının her iki tarafını aynı anda kontrollü bir şekilde koordine etme yeteneğini ifade eder. Kesme, çocukların bireysel görevleri yerine getirmek için aynı anda hem sol hem de sağ elini kullanmaları gerektiğini gösteren, bir eliyle kağıdı tutarken, diğer eliyle makası açıp kapattığını gösteren bir görevdir.

4.Öz güven geliştirir

Çocuk bir iş başarmanın mutluluğu yaşar.Kendi hakkında olumlu düşünmeyi ve bunu dile getirmeyi öğrenir.

Makas kullanmaya kaç yaşında başlamalı?

Okul öncesi dönemde çocuklar makas kullanmak için oldukça heveslidir.Peki Çocuğunuzu veya öğrencinizi ne zaman makasla tanıştırmanız gerektiğini hiç merak ettiniz mi? Düşündüğünüzden çok daha erken olabilir. Çocuklarımız 24-36 ay arası makas kullanmaya başlayabilirler.

Çoğu anne-babalar çocuklarına makas kullanmayı öğretme konusunda oldukça endişelidir ve çocukların makas kullanımına anaokuluna başlayana kadar izin vermeyebilir. Ancak son dönemlerde çocukların kullanabilecekleri ucu küt olan ve çocuklar için özel tasarlanmış birçok güvenli makas seçeneği olduğunu görüyoruz. Kesme işlemeni başlamadan önce çocuklara makasın nasıl tutulacağını gösterin ve makasın güvenli kullanımı hakkında konuşun: Çocukların güvenli makaslarıyla kendinize zarar vermek zor olsa da, okul öncesi çocuklar, bunları kullanma ayrıcalığına sahip oldukları ilk andan itibaren güvenli makas alışkanlıklarını uygulamalıdır! Çocuğunuz makasla çalışırken mutlaka sizin denetiminizde olmasına özen göstermelisiniz. Çocuğunuza makası doğru tutması için rehberlik etmelisiniz.

Eğlenceli Saç kesimi çalışma sayfaları

Saç kesimi çalışma sayfalarla kesme alıştırması ve makas becerileri artık çok daha eğlenceli hale getiriyoruz! İyi Eğlenceler!

Şekil kesme çalışmaları| Makas Tutma Ve Kesmeyi Öğretme Çalışmaları

Çizgilerle kesme Çalışmaları| İnce Motor Etkinlikleri
Makas Tutma Ve Kağıt Kesme Alıştırmalar
Etket: Şekil kesme çalışmaları| Makas Tutma Ve Kesmeyi Öğretme Çalışmaları - Okul Öncesi Etkinlikleri Çizgilerle kesme Çalışmaları| İnce Motor Etkinlikleri Okul öncesi kesme etkinlikleri|1.Sınıf Çizgi Çalışmaları Makas Tutma Ve Kağıt Kesme Alıştırmalar Eğlenceli Saç Kesme Çalışmaları