MiniParmak

KISA MASALLAR


masal maymun kıral

LEZZETLİ YEMEK

Çalışkanlık

Çok eski zamanlardan birinde bir padişah ve iki oğlu yaşarmış. Bu şehzadeler sarayda yaşar, hiç çalışmazlarmış.Bir gün iki kardeş çaresiz bir hastalığa yakalanmış. Hiçbir şey yiyemiyor ve günden güne zayıflıyorlarmış. Ülkedeki doktorların hiçbiri onların hastalıklarına çare bulamamış. Bir gün şehzadeler padişaha:
—Babacığım, bizim hastalığımıza bu ülkede çare bulamayacağız. Sen bize izin ver, uzak ülkelere gidip çare arayalım, demişler. Yola çıkmışlar.
İki genç bir tarlada yaşlı bir adamın çalıştığını görmüş ve yanına gitmişler. Dertlerini anlatıp kendilerine yardım edip edemeyeceğini sormuşlar. İhtiyar:
Sizin ilacınızı biliyorum ama benim bugün şu işi bitirmem gerekiyor. Yarın tarlayı ekeceğim. Eğer siz bana yardım ederseniz ben de size yardım ederim, demiş. İki genç hemen işe koyulmuşlar. Bu arada yaşlı adam eve gidip hanımına:
—Bir kazan bulgur pilavı yap. Artar diye korkma, merak etme hepsi bitecek, demiş ve tarlaya dönmüş. O gece yarısına kadar bütün tarlayı çapalamayı bitirmişler. Gece yarısı eve döndükleri zaman, gençler bir kazan pilavı çabucak yemişler. Yaşlı adama:
—Biz hayatımız boyunca böyle güzel yemek yemedik. Bunun sırrı ne? diye sormuşlar. Adam:
—Bunun sırrı sizin çalışmanızdaydı, diye cevap vermiş.
Böylece şehzadeler, hastalıklarının aslında tembellik olduğunu anlamışlar. Yaşlı çiftçiye teşekkür edip ülkelerine dönmüşler. Saraydaki işlerde çalışmaya başlamışlar.


Bunlarda ilginizi çekebilir

masal asık suratlı adadm
ASIK SURATLI ADAM
masal azimli kurbağa
AZİMLİ KURBAĞA
masal maymun kıral
MUTLULUĞUN SIRRI
masal maymun kıral
MAYMUN KRAL